Polacy rozpoczynają walkę o medale

Przemysław Pawlicki
Pawlicki: „Muszę wyciągnąć odpowiednie wnioski”
21 lipca 2017
- ZUZEL - ZGRUPOWANIE REPREZENTACJI  POLSKI
Grand Prix Wielkiej Brytanii w nc+: zacięta walka o tytuł żużlowego mistrza świata
21 lipca 2017
Show all

Polacy rozpoczynają walkę o medale

Zuzel. Polfinal Indywidualnych Mistrzostw Swiata Juniorow Pardubice. 19.04.2017

Maksym Drabik, Dominik Kubera, Bartosz Smektała oraz Kacper Woryna walczyć będą o medale w tegorocznym cyklu EKO-DIR FIM Speedway U21 World Championship. Pierwsza runda zmagań najlepszych młodzieżowców na świecie odbędzie się w najbliższą niedzielę w Poznaniu.

Historia Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów rozpoczęła się w 1977 roku, kiedy w duńskim Vojens, rozegrano pierwszy, jednodniowy finał zmagań najlepszych młodzieżowców na świecie. Od tego czasu byliśmy świadkami 59 turniejów, w których zawodnicy do 21 roku życia, walczyli o złoty medal juniorskiego czempionatu. W 40-letniej historii Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, tylko dwóch zawodników zdobyło tytuł dwukrotnie. W latach 2007 i 2008 wygrywał Emil Sajfutdinov, a w dwóch kolejnych edycjach złoto zdobywał Australijczyk, Darcy Ward.

– Zawodnicy, którzy startują w cyklu Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów to przyszłość światowego żużla, dlatego tym bardziej cieszymy się, że udało nam się, po raz pierwszy w historii mistrzostw pozyskać sponsora tytularnego, firmę EKO-DIR Recykling – powiedział Krystian Jaworski. – Po raz pierwszy w historii, wszystkie trzy rundy mistrzostw świata juniorów będą również transmitowane na żywo w telewizji Eleven Sports. Ponadto przed zawodami kibice będą mogli zebrać autografy od uczestników mistrzostw. Przygotowaliśmy również nowinki techniczne w parku maszyn. Udostępnimy specjalną aplikację, dzięki której zawodnicy będą mogli na bieżąco sprawdzać klasyfikację zawodów, skuteczność pól startowych, czy nawet czasy wyścigów  – dodał przedstawiciel firmy One Sport.

W gronie 38 zwycięzców Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów znajduje się 11 reprezentantów Polski. Pierwszym, polskim zwycięzcą juniorskiego czempionatu został Piotr Protasiewicz, który w 1996 w Olching, zdobył złoty medal wygrywając cały turniej z kompletem punktów. W następnych latach tytuły zdobywali: Robert Dados, Dawid Kujawa, Jarosław Hampel, Robert Miśkowiak, Krzysztof Kasprzak, Karol Ząbik, Maciej Janowski, Patryk Dudek, Piotr Pawlicki oraz Bartosz Zmarzlik.

– Cieszę się, że tak duża impreza żużlowa jest w Poznaniu – powiedział Piotr Szymański. Myślę, że wszystko będzie zorganizowane na najwyższym poziomie, a sam produkt jakim jest EKO-DIR FIM Speedway U-21 World Championship idzie w bardzo dobrym kierunku i w niedługim czasie może osiągnąć poziom Mistrzostw Europy, a nawet cyklu Grand Prix – dodał Przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego.

Tegoroczne zmagania w Eko-Dir FIM Speedway U21 World Championship zapowiadają się niezwykle emocjonująco. W bardzo silnej i wyrównanej stawce zawodników znajduje się czterech reprezentantów Polski: Maksym Drabik, Dominik Kubera, Bartosz Smektała oraz Kacper Woryna. Każdy z wymienionej czwórki, jest kandydatem do zdobycia jednego z medali w tegorocznym cyklu IMŚJ. – Szansę chłopaków oceniam bardzo wysoko, ponieważ jest to czwórka naszych najlepszych juniorów. – powiedział Rafał Dobrucki. – Chcemy, aby tytuł Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów wrócił do Polski, chcemy odzyskać ten tytuł, a wszyscy nasi reprezentanci ciężko pracują na ten sukces, który mam nadzieję ziści się w Pardubicach – dodał trener Żużlowej Reprezentacji Polski.

Pierwsza runda zmagań najlepszych juniorów na świecie odbędzie się w Poznaniu. Żużel wraca do stolicy Wielkopolski, a otwarcie mistrzostw świata juniorów to dla kibiców „czarnego sportu” wielkie wydarzenie. – W imieniu władz miasta bardzo dziękuję za zaufanie, że impreza zorganizowana zostanie właśnie w Poznaniu – powiedziała Ewa Bąk, Dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania. – Pierwsza runda EKO-DIR FIM Speedway U-21 World Championship jest największą imprezą  żużlową od kilku lat w mieście. Ceny biletów są dostępne dla wszystkich, chcemy aby cały stadion był w niedzielę biało-czerwony – dodał Arkadiusz Ładziński, Prezes Naturalnej Medycyny PSŻ Poznań.

Tor na Golęcinie będzie dużym atutem zawodników Żużlowej Reprezentacji Polski. Niewielu żużlowców z obecnej stawki miało okazję startować na tym obiekcie, najwięcej doświadczenia ze startów na Golęcinie posiada Maksym Drabik, który startował w Poznaniu w ubiegłym roku w barwach drużyny z Wrocławia. – Tor i nawierzchnia wydaje się być zupełnie inna niż w minionym sezonie, najważniejsze,
że bez zmian została geometria toru. Nie mogę się już doczekać niedzielnych zawodów – stwierdził Maksym Drabik.

Najlepsi młodzieżowcy na świecie oraz ciekawy tor sprawiają, że w niedzielę będziemy świadkami bardzo ciekawego widowiska. – Jestem bardzo zadowolony, że udało się dziś zorganizować trening i poznać geometrię toru. Tor jest bardzo dobrze przygotowany i oby tak sam był w niedzielę – dodał Dominik Kubera.

I runda EKO-DIR FIM Speedway U-21 World Championship zostanie rozegrana w Poznaniu 23 lipca o godz. 17:00. Warto przypomnieć, iż wejściówki na największą żużlową imprezę ostatnich lat na Golęcinie wciąż są dostępne. Nabywać je można za pośrednictwem serwisu https://bilety.pszpoznan.com.pl

Oficjalna lista startowa – I runda EKO-DIR FIM Speedway U21 World Championship:
1. (#222) Kacper Woryna (Polska)
2. (#73) Alexander Woentin (Szwecja)
3. (#113) Jevgenijs Kostigovs (Łotwa)
4. (#101) Brady Kurtz (Australia)
5. (#505) Robert Lambert (Wielka Brytania)
6. (#115) Bartosz Smektała (Polska)
7. (#76) Lukas Fienhage (Niemcy)
8. (#16) Rafał Karczmarz (Polska) – Dzika Karta
9. (#114) Andreas Lyager Hansen (Dania)
10. (#133) Maksym Drabik (Polska)
11. (#1) Max Fricke (Australia)
12. (#263) Eduard Krcmar (Czechy)
13. (#124) Patrick Hansen (Dania)
14. (#463) Dominik Kubera (Polska)
15. (#96) Dimitri Bergé (Francja)
16. (#25) Jack Holder (Australia)

  1. Damian Dróżdż (Polska)
    18. Alex Zgardziński (Polska)

Ceny biletów przedstawiają się następująco:
Miejsca numerowane – 30 zł
Miejsca nienumerowane – 20 zł
Bilet „junior” – 5 zł ( nie dotyczy trybun numerowanych)
Dzieci do lat 6 – wchodzą bezpłatnie

 

Dodaj komentarz

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube