ofajfer-thomsen-adamczak-kudriaszow2612
Super Polsat pokaże półfinałowy dwumecz Lokomotiv – Wybrzeże
8 sierpnia 2017
14520535_1560235527335776_1109891578138272083_n
DMPJ: Wiktor Lampart rządził na torze w Rzeszowie
9 sierpnia 2017
Show all

Polowanie na sędziów?!

037-C7D27836_7d2

Piątkowe spotkanie, pomiędzy Betard Spartą Wrocław a MRGARDEN GKM Grudziądz, zaowocowało skandalicznymi nagłówkami na łamach branżowej prasy. Nagłówki zostały wymierzone w sędziego Artura Kuśmierza.

W niedzielnym magazynie, szef polskich sędziów – Leszek Demski zwrócił uwagę, na nieregulaminową osłonkę łańcuszka sprzęgłowego w motocyklu Artioma Łaguty. – Powinno się to rzucić w oczy sędziemu przed zawodami. Na tym motocyklu Rosjanin nie powinien zostać dopuszczony do startu. Tego typu osłona stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa zawodników. W przypadku motocykla Artioma Łaguty, wielkość otworu wynosiła od 3 do 5 centymetrów. Osłonka łańcuszka sprzęgłowego nie jest częścią homologowaną i nie podlega atestowi, jednak jej parametry techniczne zostały określone w  Regulaminie technicznym FIM – Przepisy Techniczne w Wyścigach Torowych: „Główny napęd musi być zabezpieczony osłoną; dopuszczalne są małe otwory (maksymalnie 10 mm) w osłonie napędu / sprzęgła w celu chłodzenia. Nadmierne wycięcia w osłonie są zabronione. Dopuszcza się jedynie wycięcie do  odkrycia  tarczy  dociskowej  sprzęgła,  aby  umożliwić  regulację  sprężyn sprzęgła. Osłona  musi  być  tak  skonstruowana,  aby  w  żadnym  przypadku  zawodnik lub pasażer nie miał przypadkowego kontaktu z elementami napędu / sprzęgła. Jej konstrukcja musi zabezpieczać palce zawodnika przed zranieniem.”

–Wielu zawodników nieświadomie używa takich osłonek i jest to problem producenta – dodaje Leszek Demski.

Warto nadmienić, że osłonka łańcuszka sprzęgłowego znajduje się po lewej stronie motocykla. W przypadku, gdy zawodnik dokona zmiany po kontroli motocykli lub w trakcie zawodów, sędzia z perspektywy wieżyczki nie może dopatrzeć się nieprawidłowości w tejże części. W omawianym przypadku, osłonka miała zamontowaną plastikową opaskę zmniejszającą średnicę otworu, co sprawiło, że opinii sędziego, część nie odbiegała od  wytycznych zawartych w regulaminie.

Przedstawiciele mediów szybko dokonali oceny sytuacji, pozwalając sobie na ocenę Artura Kuśmierza oraz  insynuując, że naraził zawodników na utratę zdrowia. Podczas meczu, nie doszło do sytuacji, która mogłaby wskazywać, że osłonka łańcuszka sprzęgłowego w motocyklu Artioma Łaguty zagrażałaby żuciu któremukolwiek z zawodników. Warto dodać, że GKSŻ oceniła pracę sędziego pozytywnie.

artur_kuśmierz

Dodaj komentarz

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube