News

Po czwarty triumf z rzędu

01.09.2017, 11:03

2 września na stadionie ROW-u Rybnik odbędzie się finał Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów. Zawodnicy Żużlowej Reprezentacji Polski są niekwestionowanym faworytem do zwycięstwa w sobotnich zawodach. Rywalami gospodarzy turnieju będą Australijczycy, Szwedzi oraz reprezentanci Wielkiej Brytanii.

Pierwszy finał zmagań najlepszych żużlowych reprezentacji świata do lat 21 odbył się 1 października 2005 roku w Pardubicach. Polacy pewnie pokonali Szwedów, Duńczyków oraz Czechów, a najskuteczniejszym zawodnikiem w Biało-czerwonych barwach był Janusz Kołodziej, który zdobył 14
punktów.

W 12-letniej historii Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów, Polacy tylko raz nie znaleźli się w finale corocznych zmagań. Będąc uczestnikiem 11 finałów, zawodnicy Żużlowej Reprezentacji Polski wywalczyli dziewięć złotych medali oraz po jednym srebrze i brązie. Ostatnią reprezentacją, która pokonała Biało–czerwonych jest Dania. Zawodnicy z kraju Hamleta, w roku 2013, jednym punktem pokonali polaków w Pardubicach. Po tej porażce przyszły trzy kolejne zwycięstwa: w Slangerup, Mildurze oraz ostatnie w Norrköping, gdzie Żużlowa Reprezentacja Polski pokonała Australijczyków, Duńczyków oraz Szwedów.

W tegorocznym finale DMŚJ, Polacy są zdecydowanym faworytem do zdobycia złotego medalu. Oprócz faktu, że finał zmagań odbędzie się w Polsce, kolejnym czynnikiem przybliżającym reprezentantów naszego kraju do zwycięstwa jest forma poszczególnych zawodników. W składzie Biało-czerwonych wystąpi czterech zawodników, którzy są stałymi uczestnikami cyklu Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Trudno wskazać zdecydowanego lidera zespołu, ponieważ aż trzech
zawodników prezentuje imponującą dyspozycję. Liczbowo najlepiej prezentuje się Maksym Drabik. Zawodnik Betard Sparty Wrocław jest liderem cyklu zmagań najlepszych juniorów na świecie, gdzie w pierwszej rundzie, która odbyła się w Poznaniu, zdobył komplet 21 punktów. Drabik prezentuje także bardzo wysoką formę w PGE Ekstralidze. 1,932 punktu na bieg sprawia, że „Torres” jest pod tym względem 19 zawodnikiem w polskiej lidze.

Drugim z reprezentantów jest rybnicki bohater, Kacper Woryna. Najwyższa średnia biegowa wśród juniorów PGE Ekstraligi (1,973 p/b), świetne wyniki w turniejach towarzyskich oraz znajomość Rybnickiego owalu sprawiają, że Woryna jest "pewniakiem" w kadrze na tegoroczny finał Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów. Nie można zapomnieć o zawodnikach Fogo Unii Leszno, Bartoszu Smektale oraz Dominiku Kuberze. Smektała jest wiceliderem klasyfikacji EKO-DIR FIM
Speedway U-21 World Championship, zdobył srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów, ma 22 średnią biegową w PGE Ekstralidze, a w tym sezonie, na torze w Rybniku, wywalczył złoty medal Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski. Kubera notuje solidne występy zarówno w polskiej lidze, jak i w Indywidualnych Mistrzostwach Świata Juniorów, a ostatnim z reprezentantów jest Rafał Karczmarz, który jest pewnym punktem formacji juniorskiej Cash Broker
Stali Gorzów.

Kibice nie wyobrażają sobie, by na domowym obiekcie, Polacy nie wygrali turnieju finałowego. Złoty medal oznaczałby, że zawodnicy Żużlowej Reprezentacji Polski sięgną po jubileuszowy, dziesiąty triumf w historii Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów.

Finał Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów odbędzie się 2 września o godzinie 18:00 w Rybniku.

Bilety do nabycia na: zuzelrybnik.kupbilety.pl

Ceny biletów:
25 zł - amfiteatr ulgowy (emeryci, renciści, uczniowie i studenci do 25 roku życia)
40 zł - amfiteatr normalny
100 zł - trybuna kryta

Na tę imprezę karnety nie obowiązują. Dzieci do lat 12 wchodzą na zawody za darmo (amfiteatr).