News

Złoty rok Żużlowej Reprezentacji Polski

31.10.2017, 15:19

Rok 2017 był złotym sezonem dla Żużlowej Reprezentacji Polski. Biało – czerwona drużyna narodowa, zwyciężała we wszystkich międzypaństwowych rozgrywkach.

Trzynaste zwycięstwo w historii, a ósme w najbardziej prestiżowych rozgrywkach międzypaństwowych – Drużynowym Pucharze Świata na żużlu – Drużyna prowadzona przez trenera Marka Cieślaka zdobyła 8 lipca na torze w Lesznie kolejny złoty medal. Polacy w składzie: Patryk Dudek, Maciej Janowski, Piotr Pawlicki, Bartosz Zmarzlik oraz Bartosz Smektała pewnie pokonali Szwedów, Rosjan oraz reprezentantów Wielkiej Brytanii. Tegoroczne zwycięstwo było obroną mistrzostwa świata, które kadra wywalczyła rok temu w Manchesterze. Co ciekawe, zwycięstwo w finale DPŚ w Lesznie, było pierwszym od 2011 roku na polskiej ziemi.

29 lipca to z kolei historyczna data dla polskiego sportu żużlowego. Tego dnia, po raz drugi w historii Igrzysk Sportów Nieolimpijskich The World Games, jedną z dyscyplin był właśnie żużel. Na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu, Żużlowa Reprezentacja Polski w składzie Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski, Patryk Dudek, pokonując w finale 5:1 Australijczyków, zdobyła złoty medal. To zwycięstwo nie przyszło jednak podopiecznym Marka Cieślaka łatwo. W turnieju zasadniczym, to właśnie ekipa z Antypodów była wyżej sklasyfikowana od Polaków, którzy o awans do finału musieli bić się ze Szwedami.

Potwierdzenie dominacji w kategorii juniorskiej, a co za tym idzie dziesiąty złoty medal w rozgrywkach o Drużynowe Mistrzostwo Świata Juniorów, młodzieżowa kadra Polski, pod wodzą Rafała Dobruckiego, zdobyła 2 września na torze w Rybniku. Polacy w składzie: Bartosz Smektała, Kacper Woryna, Maksym Drabik, Dominik Kubera oraz Rafał Karczmarz zdobyli 47 punktów i pewnie sięgnęli po złoty medal pokonując reprezentacje Australii, Danii oraz Wielkiej Brytanii.

Ósme złoto w dziesięcioletniej historii rozgrywania zawodów o Drużynowe Mistrzostwo Europy Juniorów, zdobyli „biało – czerwoni” 16 września na torze w Krośnie. Rafał Dobrucki wystawił najmocniejszy skład, jaki posiadał na dzień rozgrywania zawodów. O Sile „biało-czerwonych” decydowali Dominik Kubera, Bartosz Smektała, Rafał Karczmarz, Kacper Woryna oraz debiutujący w reprezentacji Jakub Miśkowiak.

Ostatni tegoroczny sukces w drużynie, Żużlowa Reprezentacja Polski odniosła 30 września na torze w Lonigo. Kiedy to Polacy, w składzie: Tobiasz Musielak, Grzegorz Zengota, Mateusz Szczepaniak zdobyli złoty medal Mistrzostw Europy Par (szósty złoty w historii). Warto przypomnieć, że o awans do finału, Polacy walczyli podczas eliminacji na torze w Żarnowicy, gdzie w biegu dodatkowym pokonali Rosjan. W finale, na podium oprócz reprezentantów Polski znaleźli się również Rosjanie oraz Francuzi.