News

2017 rok według Marka Cieślaka

21.11.2017, 12:24

Mijający rok był niezwykle udany dla Marka Cieślaka w roli trenera Żużlowej Reprezentacji Polski. To właśnie pod jego ręką, Biało-czerwoni zwyciężyli w Drużynowym Pucharze Świata oraz The World Games. Jak z perspektywy czasu, sezon w wykonaniu Polaków ocenia szkoleniowiec kadry?

Rok 2017 był czasem dominacji Żużlowej Reprezentacji Polski zarówno jeśli chodzi o pierwszą kadrę, jak i o drużynę juniorów. Czy uważa trener, że reprezentacja Polski jest gotowa zdominować światowy żużel przez najbliższe lata?

– Nie wiemy, jak będzie wyglądał żużel w kolejnych sezonach, więc ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Dobrze by było, gdybyśmy utrzymali naszą pozycję zarówno w rywalizacji seniorów, jak i w kadrze juniorskiej, której wyniki pokazują, że mamy spory potencjał w tych młodych chłopakach.

Drużynowy Puchar Świata czy The World Games, który z tych turniejów był dla trenera najbardziej stresujący?

– Bez wątpienia The World Games. Już na początku sezonu zdawałem sobie sprawę, że te zawody będą bardziej stresujące. Każda reprezentacja ma przecież przynajmniej dwóch/trzech zawodników rywalizujących na najwyższym poziomie, właśnie dlatego walka w World Games toczyła się do samego końca. Na szczęście dla nas zakończyła się zdobyciem złotego medalu z czego bardzo się ciesz.

Skupmy się na zawodnikach. Który z Pana podopiecznych osiągnął największy progres w porównaniu do poprzedniego sezonu?

– Trudno stwierdzić. Osobiście wyróżniłbym Patryka Dudka, dla którego ten sezon był łączeniem startów w kadrze, ligach w Polsce i Szwecji, ze startami w GP, gdzie rola debiutanta nigdy nie należy do najłatwiejszych. Patryk prezentował w tym sezonie rewelacyjną formę, dzięki której wywalczył srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Świata. Dobrze sezon zaczął Maciej Janowski, jednak jego forma w pewnym momencie poszła w dół. „Magic” poradził sobie jednak z tym kryzysem i ponownie wrócił na właściwe tory.

Jaki jest plan przygotowania kadry na sezon 2018? Gdzie i kiedy zorganizowany będzie zimowy obóz przygotowawczy dla reprezentantów Polski?

– Na obóz jedziemy 8 lutego do Zakopanego. Chcemy, aby wyglądał podobnie do tego sprzed roku, który odbył się w Szklarskiej Porębie. Po obozie zaczniemy przygotowania do obrony zdobytych w tym sezonie medali. Czeka nas m.in. kilka meczów towarzyskich, w których sprawdzimy się na tle bardzo dobrych i wymagających rywali. Trzymajcie za na kciuki w 2018 roku.

Sponsorzy reprezentacji
Polecamy