News

Witamy w Częstochowie

14.05.2018, 15:22

13 maja na stadionie w Częstochowie dojdzie do sparingu pomiędzy Polską a Danią. To miasto to jednak nie tylko speedway. Co jeszcze ciekawego warto zobaczyć? Możliwości jest naprawdę sporo.

Wielu Polaków, gdy słyszy nazwę miasta Częstochowa natychmiast myśli o Jasnej Górze. To prawda – zespół klasztorny zakonu Paulinów to jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze miejsce kultu religijnego w naszym kraju. Od 1994 roku uznawany za pomnik historii, mogący się poszczycić m.in. przepięknym obiektem Matki Bożej Częstochowskiej na każdym kroku emanuje kultem maryjnym. O tym miejscu da się słyszeć wiele opowieści, a szczególnie istotne są te, traktujące o czasach potopu szwedzkiego i heroicznej obrony Polaków. Nieopodal znajdują się znane na cały kraj parki podjasnogórskie. To wspaniałe miejsce na spacer i odpoczynek. Można się w nich natknąć na wydarzenia kulturalne.

Kiedy już znajdziemy się w samym sercu Częstochowy – z pewnością trafimy na najważniejszy element tego miasta. Aleja Najświętszej Maryi Panny po raz kolejny podkreśla przywiązanie Częstochowy do kultu maryjnego. Na samej Alei znajduje się wiele zabytkowych kamienic, a ulica w zgrabny sposób łączy Stare Miasto, Śródmieście i dzielnicę Podjasnogórską.

Zabytków sakralnych mamy w Częstochowie zdecydowanie więcej. Do najważniejszych zaliczamy neogotycką archikatedrę Świętej Rodziny oraz Katedrę Matki Boskiej Królowej Apostołów. Jeśli szukamy innych atrakcji niż piękne kościoły, to przede wszystkim polecamy Miejską Galerię Sztuki, w tym Muzeum Zdzisława Beksińskiego, z wystawą prac tego bardzo charakterystycznego malarza.

Podróżni często trafiają do Częstochowy przy okazji zwiedzania Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. To właśnie w mieście meczu Polska – Dania zaczyna się legendarny Szlak Orlich Gniazd, pełen ciekawych zamków i warowni. Jak doskonale widać – nie samym żużlem Częstochowa żyje. Miasto tętni życiem również w innych dziedzinach, więc ci, którzy zdecydują się na przyjazd na towarzyski mecz Polski z Danią nie znajdą czasu na nudę. A kiedy już zobaczymy wszystkie zabytki sakralne i zwiedzimy samo centrum, udamy się na stadion przy ul. Olsztyńskiej 123/127, gdzie czekać na nas będzie jeden z najlepszych pod względem emocji żużlowych torów na całym świecie.

Dania
1. Leon Madsen
2. Andreas Lyager
3. Niels Kristian Iversen
4. Peter Kildemand
5. Michael Jepsen Jensen
6. Mikkel Michelsen
Menadżer: Hans Nielsen

Polska
9. Jarosław Hampel
10. Piotr Pawlicki
11. Maciej Janowski
12. Maksym Drabik
13. Bartosz Zmarzlik
14. Patryk Dudek
Menadżer: Marek Cieślak

Wejściówki na mecz Polska - Dania już są w sprzedaży. Można je nabyć za pomocą portalu ebilet.pl (www.ebilet.pl/sport/sporty-motorowe/zuzel- mecz). Bilety, nabyć będzie można nabyć także w siedzibie częstochowskiego klubu.

Ceny biletów:

Bilet normalny - 35 zł
Bilet ulgowy - 25 zł (młodzież szkolna od 13 r.ż, studenci do 26 r.ż. emeryci, renciści),
Trybuna centralna - 50 zł
Dzieci do lat 12 - wstęp wolny;
Program zawodów - 10 zł

Sponsorzy reprezentacji
Polecamy