News

Perfekcyjny Drabik. Polak wygrywa w Lesznie

24.07.2018, 15:10

Zwycięstwem Maksyma Drabika zakończyła się druga runda FIM Speedway U21 World Championship, która odbyła się w Lesznie. Na stadionie im. Alfreda Smoczyka, „Torres” nie znalazł pogromcy i z kompletem punktów wygrał niedzielne zawody.

Już w pierwszej serii startów kibice byli świadkami starcia lidera z wiceliderem cyklu. W wyścigu drugim, Drabik pokonał Smektałę i rozpoczął marsz po zwycięstwo. Początkowa faza zawodów to także świetna dyspozycja Szweda, Joela Klinga, który pokonał m.in. miejscowego zawodnika, Dominika Kuberę. Swoje punkty zbierał również Robert Lambert, który na leszczyńskim torze wykonywał najbardziej efektowne akcje dzisiejszego wieczoru.

W kolejnych seriach startów faworyci nie zawodzili, a do ich grona dołączył Brytyjczyk, Daniel Bewley, który sięgnął po trzy biegowe zwycięstwa z rzędu. Wysoką dyspozycją imponował również Duńczyk, Andreas Lyager. W fazie zasadniczej zdobył dziesięć punktów, przywożąc za swoimi plecami m.in. Roberta Lamberta.

Wielkie emocje rozgrzały miejscową publiczność w wyścigach numer 15 oraz 16. W pierwszej z tych gonitw, Dominik Kubera sięgnął po zwycięstwo, które znacznie przybliżyło go do awansu do półfinałów, a w drugim z wyścigów, Bartosz Smektała stoczył niezwykle interesującą walkę z Danielem Bewley’em. Zwycięsko z tego pojedynku wyszedł Brytyjczyk.

Pierwszy półfinał padł łupem Drabika, który tego dnia jeździł jakby na torze nie było obok niego pozostałych rywali. Do finału awansował również Bewley.

Niezwykłe emocje towarzyszyły drugiemu z wyścigów półfinałowych. Smektała, Kubera i Lambert stworzyli wspaniałe widowisko, a pojedynek pomiędzy młodszym z miejscowych reprezentantów, a brązowym medalistą Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów sprzed dwóch lat był popisową promocją sportu żużlowego.

Finał zapowiadał się wspaniale. Na starcie stanęło czterech najlepszych tego dnia zawodników, a żaden z nich nie miał zamiaru zamknąć manetki gazu. Przez dwa okrążenia walka odbywała się pomiędzy trójką Polaków. Nieznacznie na prowadzenie wysunął się Smektała, a za jego plecami niezwykle zacięty bój toczyli Drabik i Kubera. Na drugim wirażu trzeciego okrążenia doszło do kolizji, w wyniku której wykluczony został Dominik Kubera.

- Mieliśmy z „Dominem” małą kolizję. Obaj chcieliśmy wygrać. Na szczęście jesteśmy cali i zdrowi – powiedział Drabik.

W powtórce obrońca tytułu mistrzowskiego był bezkonkurencyjny, a wynik wyścigu finałowego poznaliśmy zaraz po pierwszym wirażu. Drabik kontrolował sytuację, w której Smektała dwoił się i troił, by zbliżyć się do prowadzącego rywala, jednak jego próby spełzły na niczym. Na końcu stawki dojechał Daniel Bewley, dla którego było to pierwsze podium w historii Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów.

- Czuję lekki niedosyt. Jechałem u siebie, a do tego powtórka w wyścigu finałowego gdy byłem na prowadzeniu. Nie ma jednak czego rozpamiętywać. Najważniejsze jest to, że zdobyłem wiele punktów do klasyfikacji przejściowej – powiedział Bartosz Smektała.

Finałowa, trzecia runda cyklu FIM Speedway U21 World Championship 2018 odbędzie się w Pardubicach. W klasyfikacji przejściowej prowadzi Maksym Drabik, który w trakcie dwóch rund zdobył 41 z 42 możliwych do zdobycia punktów. Drugi w tabeli Smektała traci do „Torresa” sześć oczek.

- Na ten moment jest za szybko by myśleć o Pardubicach. Pozostało jeszcze wiele czasu do tych zmagań. Na pewno będę odpowiednio przygotowany do tych zawodów – dodał Drabik.

Na trzecim miejscu w klasyfikacji przejściowej znajduje się Robert Lambert.

Finałowa runda cyklu FIM Speedway U21 World Championship 2018 odbędzie się 28 września w Pardubicach.