News

Bartosz Zmarzlik trzecim polskim mistrzem świata!

07.10.2019, 11:49

Bartosz Zmarzlik został nowym żużlowym mistrzem świata. Polak podczas Grand Prix Polski w Toruniu odparł atak Emila Sajfutdinowa i Leona Madsena. Gorzowianin jest trzecim mistrzem z Polski - wcześniej tytuły zdobywali Jerzy Szczakiel i Tomasz Gollob.

Bartosz Zmarzlik przystępował do Grand Prix Polski ze świadomością, że ma siedem punktów przewagi nad drugim w klasyfikacji cyklu Emilem Sajfutdinowem. Polak utrzymał nerwy na wodzy i w sobotni wieczór na Motoarenie został nowym mistrzem świata.

Do koronacji Zmarzlika doszło po drugim biegu półfinałowym Grand Prix Polski w Toruniu, w którym Polak okazał się najlepszy. W tym momencie stało się jasne, że odrabiający mozolnie straty Leon Madsen nie będzie w stanie wyprzedzić Polaka w klasyfikacji SGP nawet w przypadku wygranej w finale.

W biegu finałowym Zmarzlik nie podjął walki z rywalami i zajął czwarte miejsce w Grand Prix Polski. Ze zwycięstwa w całej imprezie cieszył się Madsen i to on został wicemistrzem świata. Sajfutdinow musiał zadowolić się brązowym medalem.

W klasyfikacji generalnej SGP Zmarzlik zgromadził 132 punkty, Madsen - 130, a Sajfutdinow - 126.

24-letni Zmarzlik zapisał się w historii polskiego żużla. Jest trzecim reprezentantem Polski, który wywalczył miano najlepszego żużlowca globu. Przed nim dokonali tego Jerzy Szczakiel w roku 1973 oraz Tomasz Gollob w roku 2010.

To właśnie Gollob został mentorem Zmarzlika i uczył go żużlowego rzemiosła w barwach Stali Gorzów. Przez kilka lat obaj startowali wspólnie w gorzowskim klubie. Od Golloba różni go jednak to, że został mistrzem świata w znacznie młodszym wieku. Bydgoszczanin sięgał po upragniony triumf w wieku 39 lat.

Zmarzlik już wcześniej zdobywał srebrny medal mistrzostw świata (2018) oraz brązowy (2016). Na swoim koncie ma też tytuł najlepszego juniora na świecie (2015).

Żródło: sportowefakty.wp.pl

Sponsorzy reprezentacji
Polecamy