News

Nowy król Bartosz Zmarzlik III. Klasyfikacja końcowa SGP 2019

07.10.2019, 11:52

Bartosz Zmarzlik mistrzem świata! Polak w klasyfikacji końcowej cyklu Grand Prix wyprzedził o 2 punkty drugiego Leona Madsena z Danii i o 6 trzeciego Emila Sajfutdinowa z Rosji.

Na szóstej pozycji zmagania ukończył Maciej Janowski. Trzeba pamiętać, że ze względu na kontuzję zawodnik Betard Sparty stracił pierwszy turniej na PGE Narodowym w Warszawie.

Rzutem na taśmę miejsce w cyklu na 2020 rok uratował Patryk Dudek. Końcówka sezonu nie była udana dla Polaka, słabo prezentował się też w Toruniu. W ostatnim biegu pojechał jednak z zębem, na dystansie wyprzedził Jasona Doyle'a i dało mu utrzymanie. Zdobył punkt więcej niż dziewiąty Matej Zagar. Przypomnijmy, że gdyby Słoweniec był ósmy, to do cyklu awansowałby piąty zawodnik GP Challenge - Duńczyk Anders Thomsen.

Po roku jazdy w Grand Prix z cyklem żegna się Janusz Kołodziej, który w klasyfikacji generalnej zajął czternaste miejsce. Żużlowiec Fogo Unii Leszno wygrał turniej w Pradze, z bardzo dobrej strony pokazał się też we Wrocławiu, ale w pozostałych rundach zazwyczaj jeździł słabo. Jedno miejsce wyżej uplasował się ustępujący mistrz Tai Woffinden. W osiągnięciu lepszego wyniku przeszkodziła mu kontuzja, przez którą stracił dwa turnieje.

Poza pierwszymi ośmioma żużlowcami, pewna jazdy w cyklu w 2020 roku jest najlepsza trójka z GP Challenge - Matej Zagar, Niels Kristian Iversen i Max Fricke. Cztery pozostałe miejsca zajmą zawodnicy, którzy otrzymają stałe "dzikie karty".