Wybrzeże: Historia gdańskich debiutów

Wanda Kraków
Wanda ma już bandy absorpcyjne na prostych
8 czerwca 2018
Orzeł Łódź
Orzeł: Zaczynamy 29 lipca!
8 czerwca 2018
Show all

Wybrzeże: Historia gdańskich debiutów

Wybrzeże Gdańsk

W najbliższą niedzielę nastąpi długo oczekiwany przez wszystkich fanów moment. W meczu ligowym zadebiutuje Karol Żupiński. Postanowiliśmy sprawdzić jak w debiutach radzili sobie inni wychowankowie naszego klubu. W zestawieniu znaleźli się wszyscy zawodnicy, którzy zdali licencję po roku 2000 i otrzymali szansę występu w meczu ligowym.

Robert Fedeczko – jest pierwszym wychowankiem, który zadebiutował w barwach Wybrzeża zdając licencję w XXI wieku. Zadebiutował w roku 2002 w domowym meczu przeciwko Polonii Bydgoszcz, kiedy nasza drużyna ścigała się w najwyższej klasie rozgrywkowej. W debiucie pojawił się na torze raz i nie ukończył biegu notując defekt. Podczas swojej przygody z gdańskim klubem wystąpił łącznie w 6 biegach nie zdobywając ani jednego punktu.

Mecze w barwach Wybrzeża: 2
Punkty w barwach Wybrzeża: 0

Rafał Wielemborek – zadebiutował w tym samym roku co Fedeczko. Jego debiut miał miejsce w Bydgoszczy. Przeciwko Polonii Wielemborek zdobył 1 punkt. Sporadycznie pojawiał się w składzie naszego zespołu w latach 2002-2005. Najwięcej szans dostał w sezonie 2004 kiedy wystartował w czterech spotkaniach.

Mecze w barwach Wybrzeża: 8
Punkty w barwach Wybrzeża: 11

Bartosz Miaśkiewicz – był kolejnym zawodnikiem, który zadebiutował w 2002 roku. Dostał szansę w wyjazdowym spotkaniu przeciwko Polonii Piła.

Mecze w barwach Wybrzeża: 1
Punkty w barwach Wybrzeża: 1

Maciej Pawłowski – Wystąpił w Wybrzeżu Gdańsk w 2003 roku w przegranym barażowym meczu z Unią Tarnów. Dostał szansę w dwóch biegach, ale żadnego nie ukończył. Rok później podczas treningu zaliczył groźny upadek i zakończył przygodę z czarnym sportem.

Mecze w barwach Wybrzeża: 1
Punkty w barwach Wybrzeża: 0

Tomasz Olechwierowicz – Dostał swoją szansę w sezonie 2004 w rundzie finałowej rozgrywek pierwszej ligi w domowym meczu przeciwko TŻ Lublin.

Mecze w barwach Wybrzeża: 2
Punkty w barwach Wybrzeża: 0

Damian Sperz – Pierwszy z wychowanków naszego klubu, który regularnie pojawiał się w składzie meczowym. Zadebiutował w 2006 roku w meczu przeciwko Kolejarzowi Rawicz. W dwóch startach nie udało mu się wywalczyć ani jednego punktu. Do końca sezonu pojawił się w składzie jeszcze w trzech spotkaniach. W sezonach 2007-2011 był podstawowym juniorem Wybrzeża. Dla Sperza najlepszy był sezon 2010 kiedy na torach pierwszej ligi wykręcił średnią 1,226 na bieg. Po skończeniu wieku juniora próbował swoich sił w Polonii Piła, gdzie wystąpił w jednym spotkaniu nie zdobywając punktu. Ostatni raz w meczu ligowym wystartował w sezonie 2015 kiedy to nasza drużyna ścigała się w najniższej klasie rozgrywkowej.

Mecze w barwach Wybrzeża: 80
Punkty w barwach Wybrzeża: 144

Kamil Popławski – rówieśnik Damiana Sperza, dostał szansę w sezonie 2007 w wyjazdowym spotkaniu przeciwko Stali Gorzów, ale nie zdołał wywalczyć ani jednego punktu. Dwa lata później bez większych sukcesów próbował swoich sił jako zawodnik Kolejarza Rawicz.

Mecze w barwach Wybrzeża: 2
Punkty w barwach Wybrzeża: 0

Cyprian Szymko – podobnie jak Popławski zadebiutował w meczu w Gorzowie. Starszy z braci wywalczył wtedy jeden punkt. Jako junior startował nad morzem przez dwa pierwsze sezony swojej kariery. Następnie przeniósł się do Piły, gdzie startował pod okiem swojego taty, który był trenerem Polonii. W pilskim klubie był podstawowym zawodnikiem. Dla starszego z braci Szymko najlepszy okazał się sezon 2011 kiedy to na torach drugiej ligi uzyskał średnią 1,486 punktu na bieg. Powrócił do Wybrzeża w 2014 roku i wystartował w pięciu spotkaniach na poziomie Ekstraligi w których wywalczył dwa „oczka”. Warto podkreślić, że Szymko powrócił wtedy do ścigania po dwóch latach przerwy.

Mecze w barwach Wybrzeża: 19
Punkty w barwach Wybrzeża: 7

Marcel Szymko – Marcel jest wychowankiem, który swoją karierę rozpoczął w barwach Polonii Piła. Debiut zaliczył w 2009 roku. Pierwszy występ w barwach macierzystego klubu zanotował rok później w Daugavpils. W wysoko przegranym meczu Szymko wywalczył 1 punkt w pięciu startach. Startował w Gdańsku nieprzerwanie do sezonu 2015 włącznie. Dla Marcela najlepszy był sezon 2013 kiedy na torach pierwszej ligi wystąpił w 18 spotkaniach uzyskując średnią biegową 1,186.

Mecze w barwach Wybrzeża: 64
Punkty w barwach Wybrzeża: 136

Krystian Pieszczek – Na temat Krystiana głośno było już kilka miesięcy przed jego debiutem w dorosłym żużlu. „Krycha” osiągał duże sukcesy na mini torze. Pieszczek 16 lat skończył we wrześniu i w lidze mógł zadebiutować dopiero na zakończenie sezonu podczas meczu w Grudziądzu. Był to zdecydowanie najlepszy debiut naszego wychowanka w XXI wieku. Pieszczek na torze rywala wywalczył 8 punktów w pięciu startach, pokonując wielu bardziej utytułowanych rywali. Nad morzem udało się go zatrzymać jeszcze przez trzy kolejne sezony. W sezonie 2015 Wybrzeże zaczynało wszystko od nowa startując w najniższej klasie rozgrywkowej. Pieszczek postanowił rozwijać swoją karierę wśród najlepszych i przeniósł się do Zielonej Góry. W barwach Wybrzeża Gdańsk najlepszy był dla niego sezon 2013 kiedy to wykręcił średnią biegową 2,037. Największym indywidualnym sukcesem Krystiana jest wicemistrzostwo świata juniorów.

Mecze w barwach Wybrzeża: 50
Punkty w barwach Wybrzeża: 319

Patryk Beśko – Zadebiutował w sezonie 2013 przeciwko Kolejarzowi Rawicz. W swoim pierwszym starcie wywalczył 2 punkty i bonus w biegu juniorskim. Spotkanie zakończył z dorobkiem trzech punktów. Szanse startów dostawał w trzech kolejnych sezonach. W roku 2015 trener wystawiał go do składu 9 razy, Beśko zakończył rozgrywki ze średnią 1,172. Cały poprzedni sezon stracił na leczenie kontuzji odniesionej podczas jednego z treningów.

Mecze w barwach Wybrzeża: 15
Punkty w barwach Wybrzeża: 37

Dominik Kossakowski – Dominik od początku swojej kariery uważany był za duży talent. Nie rozwijał się tak szybko jak Krystian Piszczek, ale cały czas czynił postępy. Podobnie jak kilku innych naszych juniorów zadebiutował w lidze przeciwko ekipie z Rawicza. Miało to miejsce w sezonie 2013. W debiucie nie udało mu się wywalczyć punktu. Od sezonu 2014 podstawowy junior naszego zespołu.

Mecze w barwach Wybrzeża: 60
Punkty w barwach Wybrzeża: 248
* w statystyki nie jest wliczony trwający sezon

Aureliusz Bieliński – Rówieśnik Dominika Kossakowskiego swój debiut zaliczył w sezonie 2014 na torach Speedway Ekstraligi. W debiucie przeciwko Unii Tarnów nie wywalczył ani jednego punktu. W minionym sezonie był podstawowym juniorem naszego zespołu, osiągając średnią 0,500 punktu na bieg. Przed rozpoczęciem tegorocznych rozgrywek przeniósł się do Rzeszowa, gdzie ściągnął go Mirosław Kowalik.

Mecze w barwach Wybrzeża: 20
Punkty w barwach Wybrzeża: 17

Źródło: www.wybrzezegdansk.pl

Dodaj komentarz

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube