/ /

Piotr Szymański: Ewolucja w pierwszej lidze. Większe zmiany w drugiej

Zapraszamy do lektury wywiadu z Piotrem Szymańskim. Przewodniczący GKSŻ podsumowuje rozgrywki w eWinner 1. Lidze i 2. Lidze Żużlowej, a także mówi o zmianach, które czekają nas przed kolejnym sezonem.

Jak ocenia pan zakończony sezon w eWinner 1. Lidze i 2. Lidze Żużlowej?

Piotr Szymański, przewodniczący GKSŻ: Początkowo miałem pewne obawy, bo nie wiedzieliśmy, jak będzie rozwijać się sytuacja z pandemią. Było dużo dyskusji, kiedy zacząć. Kiedy w końcu ruszyliśmy, to mocno przeszkadzała nam pogoda. Wiele meczów było przełożonych i rozgrywki nie mogły nabrać właściwego rytmu. Później ligi się rozpędziły i były pasjonujące. Zwłaszcza w eWinner 1. Lidze wiele spotkań było niesłychanie zaciętych. Mieliśmy sporo zaskakujących wyników i niespodziewanych zwrotów akcji. Żałuję, że walki na styku było nieco mniej w fazie play-off, ale to wynikało z wielkiej siły Arged Malesy Ostrów, które z tego miejsca jeszcze raz gratuluję awansu do PGE Ekstraligi. Warto także docenić przegranego w tym finale, czyli Cellfast Wilki Krosno. Beniaminek zrobił w tym roku wielką rzecz i był pozytywną niespodzianką.

Czy eWinner 1. Liga zyskała w tym roku pod względem marketingowym?

I to bardzo. Nie mam wątpliwości, że to był wielki krok naprzód. Dużo dobrego wniosło nawiązanie współpracy z firmą One Sport. Wskoczyliśmy na zupełnie inny poziom. Jestem także dumny z tego, jak funkcjonuje serwis polskizuzel.pl. W pewnym momencie zainteresowanie było tak duże, że zagrzały nam się serwery. Zainteresowanie materiałami, które pojawiły się w tym serwisie, były bardzo dobrze. Każdego tygodnia korzystały z nich największe ogólnopolskie portale. Zrobiliśmy także ważny krok pod kątem produkcji własnych materiałów wideo. O 100 proc. wzrosła również liczba użytkowników naszej aplikacji. Jestem naprawdę zadowolony, bo rozwój jest widoczny.

Porozmawiajmy także o 2. Lidze Żużlowej. Rozgrywki wygrała drużyna Trans MF Landshut Devils, co było sporą niespodzianką. Czy możemy powiedzieć, że przyjęcie tej drużyny do rozgrywek było strzałem w dziesiątkę?

To był bardzo dobry pomysł. Organizacyjnie podołali w stu procentach. Pod tym względem działali równie profesjonalnie jak Lokomotiv Daugavpils. Osiągnęli też niesamowity wynik w debiutanckim sezonie. Poza tym ten klub ma pole do rozwoju. Za jakiś czas oni mogą osiągać równie duże sukcesy, jak Łotysze. Na pewno należą im się wielkie gratulacje nie tylko za wynik sportowy, ale także odpowiednie poukładanie klubu. Jestem przekonany, że w pierwszej lidze również staną na wysokości zadania.

Jak dużych zmian regulaminowych kibice powinni spodziewać się przed kolejnym sezonem?

Jeśli chodzi o eWinner 1. Ligę, to należy spodziewać się ewolucji. Nie będzie żadnych radykalnych ruchów. Więcej może wydarzyć się w 2. Lidze Żużlowej. One będą jednak wymuszone.

Czym?

Powstaniem projektu Ekstraliga U24. To wszystko będzie podyktowane niedoborem zawodników i problemami z ich pozyskiwaniem.

W tym roku mieliśmy sporo jednostronnych meczów z udziałem ekipy Wolfe Wittstock. Czy jest pomysł, żeby coś z tym zrobić?

Można wprowadzić minimalny KSM. Do tej pory zawsze byłem wielkim przeciwnikiem tej regulacji, zwłaszcza wprowadzania górnych limitów. W tym przypadku to może być jedyna metoda. To bardzo realny scenariusz.

Czy w przyszłym roku w 2. Lidze pojawią się nowe drużyny i czy w tym gronie będą kolejne ekipy zagraniczne?

Być może wróci jeden polski ośrodek. Nie chcę jednak mówić, o które miasto chodzi, bo o tym powinni mówić najpierw działacze. Raczej nie należy natomiast spodziewać się kolejnych ośrodków zagranicznych.

A co z Wolfe Wittstock?

Przedstawiciele tego klubu nie pojawili się na czwartkowym spotkaniu z GKSŻ. Dwa tygodnie temu wraz z wiceprzewodniczącym Zbigniewem Fiałkowskim spotkaliśmy się z tamtejszymi działaczami i deklarowali, że chcą nadal jeździć w polskiej lidze. Zobaczymy, jak ten temat się rozwinie. Musimy jeszcze poczekać.

eWinner 1. Liga Żużlowa

MDrużynaMPMP
11224+63
21221+126
31014+49
41112-10
51112-27
61210-40
7118-103
8116-58

Najbliższa runda

Trans MF Landshut Devils

VS

Cellfast Wilki Krosno
ROW Rybnik

VS

Zdunek Wybrzeże Gdańsk
Cellfast Wilki Krosno

VS

Aforti Start Gniezno
Trans MF Landshut Devils

VS

ROW Rybnik

Aktualności

Zdunek Wybrzeże wygrało w Gnieźnie! Gospodarze tylko z bonusem
4 lipca 2022
Texom Stal ma już tylko iluzoryczne szanse na play-off
4 lipca 2022
„Robiłem wszystko, aby godnie zastąpić Daniela i miejmy nadzieję, że wszystko z nim dobrze.”
4 lipca 2022