/ /

Przewodniczący GKSŻ Piotr Szymański mówi o drugiej lidze mocnej, jak nigdy i o tym, dlaczego tak to wygląda. Podaje dwa ważne powody.

POLSKIZUZEL: Po listopadowym oknie transferowym trzeba powiedzieć, że druga liga będzie mocna, jak nigdy dotąd.

Piotr Szymański, przewodniczący GKSŻ: Ta druga liga już  w ubiegłym roku nie była słaba, ale muszę przyznać, że za rok będzie bardzo mocna. I to pomimo pandemii. Moim zdaniem procentuje to, że mecze drugiej ligi są pokazywane w telewizji. Dzięki temu ta liga wyszła z niebytu.

Coś jeszcze pomogło?

Stabilizacja w klubach. Prezesi z Opola i Rzeszowa mają coraz dłuższy staż. To samo w Rawiczu. W Poznaniu zmieniły się władze, ale to też dało taki pozytywny impuls.

Wróćmy do telewizji.

Obecnie prowadzimy rozmowy zmierzające do podpisania nowej umowy na pokazywanie drugiej ligi. Za chwilę będzie ogłoszony konkurs ofert. Rozumiem prezesów, którzy podnoszą problem, że mecze muszą się odbywać o nietypowych porach. Bierzemy to pod uwagę. Jednak nie ma innej możliwości, a nie możemy sobie pozwolić na to, żeby liga poszła znowu w niebyt. Kibice z pewnością podzielają ten pogląd i ucieszą się z transmisji.

Czy kluby dostaną za transmisje pieniądze?

W pierwszej lidze są pieniądze z transmisji. Patrząc na inne pierwsze ligi, można dodać, że to są całkiem niezłe pieniądze, chociaż wiemy, że porównując z obecnym kontraktem w najwyższej klasie  rozgrywkowej to możemy czuć niedosyt. Chcielibyśmy, żeby w drugiej lidze było tak samo, ale to będzie trudne. Niemniej już samo to, że mecze będą transmitowane, z pewnością pomaga klubom. To dla nich reklama i okno wystawowe na świat dla ich sponsorów. W minionym sezonie PZM dopłacał do transmisji. Ponosiliśmy połowę kosztów, bo nam zależało, żeby ta liga była w telewizji.

Teraz pan jednak nie żałuje?

Oczywiście, że nie. Jednak, jak powiedziałem, za to, że liga zapowiada się ciekawie, trzeba podziękować prezesom. Tym nowym i tym, którzy przyszli i odmienili Poznań. Fajnie, że wyratowała się Unia Tarnów. Stabilnym klubem jest Lokomotiv. Zresztą ja Łotyszy traktuję jak swojaków. Gdy idzie o Rawicz, to wielu było zaskoczonych, że oni jadą, ale ja już dawno wiedziałem, że tam będzie właściwe podejście i odpowiednie działania.

Licencja zwykła dla Rawicza wiele osób zdziwiła.

No tak, ale jak powiedziałem, tam jest wszystko naprawdę dobrze  zorganizowane. Są konkretni ludzi i dobre kontakty ze sponsorami. Zresztą w innych klubach jest podobnie.

Nie żal panu, że będzie tylko siedem drużyn?

Ja bym chciał, żeby Wolfe Wittstock jechało. Te dwa lata to był taki nowy powiew. Pewnie jednak w Wittstock jest rozczarowanie tym drugim rokiem. Dla nas problem jest taki, że niestety są pewne braki, które nie zostały uzupełnione.

Co z żużlem w Krakowie?

Miałem spotkanie z prezesem klubu. Za rok będą najprawdopodobniej w Krakowie turnieje. Powoli, mam nadzieję, ten ośrodek będzie wracał na ligową mapę.

A Świętochłowice, bo to inny ośrodek, który potencjalnie mógłby zasilić drugą ligę.

Tam są ludzie, którzy bardzo chcą, ale są też problemy stadionowe. Myślę, że ten powrót zajmie trochę więcej czasu.

 

eWinner 1. Liga Żużlowa

MDrużynaMPMP
146+23
246+10
346+53
455-12
544+22
644-14
743-33
850-49

Najbliższa runda

Trans MF Landshut Devils

VS

H. Skrzydlewska Orzeł Łódź
Stelmet Falubaz Zielona Góra

VS

Abramczyk Polonia Bydgoszcz
22 maja 2022
Zdunek Wybrzeże Gdańsk

VS

ROW Rybnik
Aforti Start Gniezno

VS

Cellfast Wilki Krosno

Aktualności

Oświadczenie GKSŻ po meczu w Krośnie
15 maja 2022
Hit w Krośnie nie doszedł do skutku. Walkower dla Falubazu
15 maja 2022
Niespodzianka w Bydgoszczy! ROW urwał punkty Abramczyk Polonii
15 maja 2022