Nowa impreza w kalendarzu żużlowym!

Dzisiaj w godzinach popołudniowych w Poznaniu, odbyła się konferencja prasowa dot. wpisania do kalendarza FIM Europe nowej, dużej imprezy żużlowej – European Team Speedway Championship. Pod tą nazwą kryje się doskonale wszystkim znana formuła Drużynowego Pucharu Świata – tylko, że w wersji europejskiej.

W jej premierowej edycji, mającej charakter pilotażowy, wezmą udział cztery narodowe reprezentacje – Wielka Brytania, Dania, Szwecja
i Polska. Na zawody zapraszają Ministerstwo Sportu i Turystyki, FIM Europe, Polski Związek Motorowy, Grupa Enea, Miasto Poznań
i Speedwayevents.pl. Honorowym patronem imprezy jest europoseł Ryszard Czarnecki.

W konferencji prasowej udział wzięli reprezentanci czterech krajów, które 15 maja w Poznaniu wystartują w tych zawodach: Polska (Rafał Dobrucki) i online Dania (Hans Nielsen), Wielka Brytania (Rob Painter) oraz Szwecja (Morgan Andersson).

– Bardzo się ciesze, że w końcu dało nam się zorganizować te zawody. Długo rozmawialismy i planowaliśmy rozpoczęcie tego cyklu, tak naprawdę jeszcze przed pandemią. Teraz wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Jest to spełnienie oczekiwań kibiców, środowiska żużlowego, którzy chcieliby zobaczyć reprezentacje w rywalizacji drużynowej w składach pięcioosobowych. Szersze składy to swego rodzaju motywacja dla federacji, żeby szkoliły żużlowców – mówi Piotr Szymański, Przewodniczący Komisji Wyścigów Torowych FIM Europe.

Enea European Team Speedway Championship to powrót do prawdziwej rywalizacji drużynowej na żużlu, tak lubianej przez kibiców.
W europejskim wydaniu takiego turnieju jeszcze nie było. Każdy zespół będzie się składał z 4 zawodników i rezerwowego. Formuła turnieju przewiduje 20 wyścigów, po których wyłonieni zostaną medaliści Enea European Team Speedway Championship czyli – przechodząc na język polski – Enea Drużynowych Mistrzostw Europy na żużlu. Wszystkie zespoły potwierdziły udział w najsilniejszych składach. Możemy więc być pewni, że na poznańskim torze zobaczymy czołowych żużlowców na świecie. Zwycięski zespół otrzyma okazały puchar, a pula nagród dla wszystkich uczestników wyniesie 70 tysięcy euro. Składy poznamy na początku maja.

– Przez wiele lat z sukcesami w gronie juniorów zdobywaliśmy te tytuły i zawsze mówiliśmy, żeby takie zawody odbywały się na najwyższym szczeblu. Ten system jest sprawiedliwy i przejrzysty. 200 metrów stąd deptałem chodniki tutejszego AWF-u, więc te rejony są bardzo dobrze mi znane – powiedział Rafał Dobrucki, Trener Żużlowej Reprezentacji Polski.

Tegoroczny finał Enea European Team Speedway Championship w Poznaniu ma charakter pilotażowy. W przyszłym roku zaplanowano eliminacje. Ich formuła będzie zależeć od liczby zgłoszeń. Start w finale zapewniony będzie miał jedynie gospodarz.

– To frajda występować na konferencji prasowej z Hansem Nielsenem, którego wiele lat podziwiałem. Podobnie jak w ostatnich latach, mam zaszczyt być Patronem Honorowym tych zawodów. Poznań zasługuje na wielki żużel, 31 lat temu Mistrzostwa Świata Par odbyły się własnie na Golęcinie. Wtedy naszym nie poszło najlepiej – teraz Trener Dobrucki jest gwarantem sukcesów naszej reprezentacji – dodał Ryszard Czarnecki.

Miasto Poznań gościło już wielkie wydarzenie żużlowe – w 1991 roku odbył się na stadionie Golęcin finał Mistrzostw Świata Par. Enea European Team Speedway Championship to powrót speedwaya na najwyższym poziomie do tego miasta po 31 latach.

– Chciałbym podziękować za zaproszenie szwedzkich żużlowców do tych zawodów. Po wielu latach, wracamy do wspaniałych zawodów, za którymi tęsknili kibice. To będzie turniej świetnych zawodników i świetnych drużyn – powiedział Morgan Andersson, menadżer Reprezentacji Szwecji.

– Tradycja ścigania się w pełnych składach zobowiązuje, wszyscy na to czekaliśmy. Powrót do Poznania po wielu latach przywoła piękne wspomnienia. Jest wiele turniejów żużlowych, ale ten format jest naprawdę chyba najlepszy. Właśnie w Poznaniu w 1991 roku zdobyłem z kolegami z drużyny złoty medal Mistrzostw Świata Par, to był naprawdę fantastyczny dzień dla nas – dodał Hans Nielsen, menadżer Reprezentacji Danii.

Sponsorem tytularnym zawodów w Poznaniu będzie Grupa Enea – wicelider polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej. Zarządza pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję, dystrybucję, sprzedaż i obsługę klienta.

Enea od lat wspiera sport – zarówno zawodowy, jak i młodzieżowy. Jest sponsorem tytularnym m.in. drużyn siatkarskich i koszykarskich
w północno-zachodniej Polsce, zawodów żużlowych oraz największych imprez triathlonowych. Edukację sportową dzieci promuje w ramach projektu Enea Akademia Sportu.

Jest też sponsorem Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich i Polskiego Związku Tenisa Stołowego. Ambasadorską marki jest Natalia Partyka, utytułowana zawodniczka tenisa stołowego i wielokrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich i medalistka igrzysk paraolimpijskich.

– To będzie naprawdę fantastyczny dzień, bo po wielu latach wracamy do dobrego formatu. Wszystkie zespoły powinny być zadowolone z udziału w tym turnieju – powiedział Rob Painter, menadżer Wielkiej Brytanii.

Start sprzedaży biletów na te zawody nastąpi za kilka dni. Szczegóły zostaną podane w osobnym komunikacie. Ceny będą zaczynać się od
40 zł. Bezpośrednią transmisję z zawodów przeprowadzi kanał TVP Sport.

Zawody rozpoczną się o godzinie 14:00.