Bartosz Zmarzlik w Motorze Lublin. Za nim kolejny wybitny sezon

Skoro tegoroczny i być może największy hit transferowy w PGE Ekstralidze został już potwierdzony, to postarajmy się podkreślić znaczenie przejścia Bartosza Zmarzlika do Motoru Lublin. Nowy żużlowiec mistrzów Polski miał za sobą kolejny znakomity sezon.

Bartosz Zmarzlik w 2022 roku sięgał po medale prawie w każdych zawodach, w których startował indywidualnie lub drużynowo. Prawie, ponieważ należy pamiętać o zajęciu czwartego miejsca Moje Bermudy Stali Gorzów Wielkopolski w Mistrzostwach Polski Par Klubowych oraz bardzo nieudany występ reprezentacji Polski podczas Speedway of Nations w Vojens. Zmarzlik przychodzi jednak do Lublina przede wszystkim jako zdobywca sześciu złotych i dwóch srebrnych medali w różnych zawodach w 2022 roku

INDYWIDUALNE MISTRZOSTWO ŚWIATA

Podsumowanie otwiera najważniejsze osiągnięcie reprezentanta Polski. Bartosz Zmarzlik zwyciężył najwięcej turniejów Grand Prix (Chorwacji, Danii i Szwecji), a także czterokrotnie zajmował miejsca na podium i zasłużenie zapewnił sobie trzecie w karierze indywidualne mistrzostwo świata. Ponadto w każdych zawodach docierał przynajmniej do półfinału, co osiągnął jedynie drugi w klasyfikacji Leon Madsen. Polak ukończył jednak cykl z 33-punktową przewagą nad Duńczykiem. Mistrzostwo świata zapewnił sobie już w przedostatnim turnieju organizowanym w Szwecji.

INDYWIDUALNE MISTRZOSTWO POLSKI

Na Zmarzlika nie było mocnych także w nowej formule CANAL+ ONLINE Indywidualnych Mistrzostw Polski. Po dwóch z trzech rund finałowych był współliderem klasyfikacji generalnej wraz z Dominikiem Kuberą. W trzeciej odsłonie zmagań w Rzeszowie zwyciężył w fantastycznym stylu ostatecznie odskakując koledze z reprezentacji Polski na osiem punktów. Wychowanek Stali Gorzów Wielkopolski obronił tytuł indywidualnego mistrza Polski.

ZŁOTY KASK

Z kolei drugiej obrony tytułu z rzędu Zmarzlik dokonał w turnieju o Złoty Kask. W zawodach organizowanych na torze w Opolu pokonał między innymi Dominika Kuberę i Patryka Dudka.

DRUŻYNOWE MISTRZOSTWO EUROPY

Pierwsza edycja Drużynowych Mistrzostw Europy zakończyła się bardzo zdecydowanym zwycięstwem reprezentacji Polski. Skład stanowili: Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski, Janusz Kołodziej, Patryk Dudek oraz Kacper Woryna, który wspólnie uzyskali aż 47 punktów. Duńczycy, a więc wicemistrzowie uzyskali o 19 oczek mniej.

INDYWIDUALNE MIĘDZYNARODOWE MISTRZOSTWO EKSTRALIGI

To był trzeci tytuł IMME w karierze Bartosza Zmarzlika. Zaczął od wygranej rundy zasadniczej z dorobkiem trzynastu punktów, dzięki czemu automatycznie zapewnił sobie miejsce w finale. W nim pokonał Taia Woffindena, Leona Madsena i Nickiego Pedersena.

KRYTERIUM ASÓW POLSKICH LIG ŻUŻLOWYCH

W tradycyjnych zawodach otwierających sezon żużlowy Bartosz Zmarzlik triumfował drugi raz z rzędu. Na bydgoskim torze sięgnął po komplet piętnastu punktów zostawiając w tyle między innymi Patryka Dudka i Mikkela Michelsena.

DRUŻYNOWE WICEMISTRZOSTWO SZWECJI

Lejonen Gislaved zajęło drugie miejsce w fazie zasadniczej szwedzkiej Bauhaus-Ligan, a następnie dotarło do finału, w którym zmierzył się z Eskilstuna Smederna. Zespół Bartosza Zmarzlika musiał jednak uznać wyższość rywala najpierw ulegając na wyjeździe 42:47, a następnie u siebie 42:48. W obu spotkaniach finałowych Polak uzyskał w sumie 25 punktów plus dwa bonusy. W całym sezonie notował natomiast średnio 13,25 punktów na mecz. Legitymował się także najlepszą średnią biegową (2,767). W połowie października Bartosz Zmarzlik potwierdził, że w kolejnym sezonie nadal będzie reprezentować barwy Lwów z Gislaved.

DRUŻYNOWE WICEMISTRZOSTWO POLSKI

Moje Bermudy Stal Gorzów Wielkopolski ukończyła sezon zasadniczy PGE Ekstraligi na trzecim miejscu i w ramach odświeżonej formuły fazy play-off zmierzył się w ćwierćfinale z For Nature Solutions Apatorem Toruń. Mimo poważnych osłabień kadrowych drużyna Zmarzlika wygrała dwumecz 95:85. Jakby było tego mało to w półfinale gorzowanie pokonali zielona-energia.com Włókniarza Częstochowa 93:87 i zapewnili sobie medale. W wyrównanym dwumeczu o złoto minimalnie lepszy od Stali był Motor Lublin. Bartosz Zmarzlik legitymował się średnią meczową na poziomie 13,90 punktów i podobnie jak w Szwecji najlepszą średnią biegową wynoszącą 2,679.