Tango Cugowskiego: Połamani nie powinni wsiadać na motocykl

Ludzie zajmujący się zawodowo czarnym sportem mówią, że jak pielęgniarce niemowlę spadnie na ziemię to ona je podnosi i mówi, że to będzie żużlowiec – pisze Krzysztof Cugowski.

Drastyczna historia, ale jak przeczytałem o Przemku Pawlickim, który połamany wsiadał na motocykl to od razu mi się coś takiego przypomniało. Bo w tej jeździe z ciężkimi kontuzjami jest coś irracjonalnego. Jak obojczyk złamany to normalny człowiek na miesiąc idzie do gipsu. Żużlowca zespawają i za kilka dni jeździ.

Szczerze, to ja nie rozumiem, ani nie potrafię sobie wytłumaczyć, dlaczego w żużlu tak się dzieje. To na pewno nie jest nic pięknego, bo jak człowiek młody to wszystko wygląda pięknie. Ale młodość szybko mija, a na starość te wszystkie sprawy wychodzą. Człowiek, który miał masę złamań w wieku dojrzałym na pewno boleśnie to odczuje.

Pawlicki mówi, że brakowało mu rozsądku i to jest delikatnie powiedziane. Rozumiem, że jak jest ekstremalna sytuacja, jakaś wojna, zagrożenie życia, to człowiek może zacisnąć zęby i walczyć. Jednak żużel to jest tylko sport. To ma być przyjemność dla oglądających i dla tych co na torze. A jaka to przyjemność jechać ze złamaną ręką lub nogą. Człowiek się skręca z bólu i to ma być radość z jazdy. Przecież, choćby nie wiem jakie blokady człowiekowi dali to nie ma siły, musi dokuczać i boleć.

Znam takie sytuacje z lubelskiego podwórka, bo mój serdeczny przyjaciel był kiedyś lekarzem klubowym. I on miał raz zawodnika, który złamał rękę i powiedział, że pojedzie. Kolega się dziwił. Pytał jak to możliwe, że to on chce jechać. „Rękę mu usztywniłem, ale to przecież nie mogło pomóc”, mówił. A tamten zawodnik, jak powiedział, że pojedzie to tak zrobił.

Pawlicki nie jest jedynym, który jechał ze złamaniem. Muszę jednak powiedzieć, że ja to się temu dziwię, bo te wszystkie złamania pozostawiają ślad na psychice. To jest trochę tak jak w boksie, gdzie zawodnik po nokaucie już nie potrafi wróci do formy, którą prezentował. Pamiętam Grzegorza Proksę. Zdolny był. Technika świetna, szedł jak burza. Kiedyś został jednak ciężko znokautowany i już nigdy się nie podniósł. Zaczął przegrywać ze słabszymi i poszło. W żużlu jest tak samo, bo przecież te mocne uderzenia w tor czy bandę to są nokauty. Po każdym z nich trzeba odpoczywać, żeby organizm miał szansę się zregenerować i wrócić do jako takiego stanu. Trzeba się przecież zresetować, wyciszyć. Jeśli ktoś robi jak Pawlicki, czyli łamie się i jedzie to jest to szybka droga do utraty formy i wszystkich walorów.

Tak swoją drogą to ja pytam, gdzie są lekarze i trenerzy. To, że zawodnik jest lekkoduchem, nie znaczy, że inni mają tracić rozsądek. Jak można dawać zgodę na takie jeżdżenie. Rozumiem jednak, że w klubowych układach, gdzie każdy punkt się liczy jest ciche przyzwolenie na takie praktyki. To źle, bo żużel to nie jest walka na śmierć i życie, ale rozrywka i zabawa.

Leave a Reply